Does Cutbot cut it?

Tell us which Cutbot services you’d like to try out and we’ll be back in touch to set up a free trial for you. We’ll also be happy to meet up or chat through how to get the most out of that trial account. Discounts are available for charities, small businesses, agencies, and the public sector.
Our online media monitoring scans more than 1.7 million articles a week for you from around the world, from newspapers, magazines and broadcaster websites to blogs and organisations.
Our public affairs monitoring currently covers the Scottish Government and the Scottish Parliament, with Whitehall, Westminster and the other devolved bodies coming soon.







stay informed

Cutbot Scottish Parliament Seat Forecaster

TNS, 28th April 2016

These are our forecasts for regional MSPs in the 2016 Holyrood election, based on the poll published by TNS on 28th April.

There’s more information about how we make this work here.

Constituencies

Party 2011 % Prediction % Change
SNP 45.39 %  % ↑6.61
Labour 31.69 %  % ↓9.69
Conservative 13.91 %  % ↑3.09
Liberal Democrat 7.93 %  % ↓0.93
Others 1.08 %  % ↑0.92

Regions

Party 2011 % Prediction % Change
SNP 44.02 %  % ↑0.98
Labour 26.30 %  % ↓4.3
Conservative 12.35 %  % ↑5.65
Liberal Democrat 5.20 %  % ↓0.2
Green 4.37 %  % ↑3.63
UKIP 0.91 %  % ↓0.91
RISE 0.42 %  % ↓0.42
Others 6.43 %  % ↓4.43

Our forecast

Regions

Central C                  
R              
Glasgow C                  
R              
Highlands and Islands C                
R              
Lothian C                  
R              
Mid Scotland and Fife C                  
R              
North East C                    
R              
South C                  
R              
West C                    
R              

Central

View full constituency and list results from this region

SNP Labour Conservative Lib Dem Green UKIP RISE
Vote share 51.51 % 32.11 % 10.08 % 1.49 % 4.80 % 0.00 % 0.00 %
Constituency seats 9
Votes 110,669 68,984 21,665 3,192 10,322 0 0
1st divisor 10 1 1 1 1 1 1
1st allocation 11,067 68,984 21,665 3,192 10,322 0 0
2nd divisor 10 2 1 1 1 1 1
2nd allocation 11,067 34,492 21,665 3,192 10,322 0 0
3rd divisor 10 3 1 1 1 1 1
3rd allocation 11,067 22,995 21,665 3,192 10,322 0 0
4th divisor 10 4 1 1 1 1 1
4th allocation 11,067 17,246 21,665 3,192 10,322 0 0
5th divisor 10 4 2 1 1 1 1
5th allocation 11,067 17,246 10,833 3,192 10,322 0 0
6th divisor 10 5 2 1 1 1 1
6th allocation 11,067 13,797 10,833 3,192 10,322 0 0
7th divisor 10 6 2 1 1 1 1
7th allocation 11,067 11,497 10,833 3,192 10,322 0 0
8th divisor 10 7 2 1 1 1 1
8th allocation 11,067 9,855 10,833 3,192 10,322 0 0
Party Candidate
1 Labour Richard Leonard
2 Labour Monica Lennon
3 Labour Mark Griffin
4 Conservative Margaret Mitchell
5 Labour Elaine Smith
6 Labour Craig Martin
7 Labour Margaret McCulloch

Glasgow

View full constituency and list results from this region

SNP Labour Conservative Lib Dem Green UKIP RISE
Vote share 44.12 % 31.73 % 9.65 % 2.65 % 11.85 % 0.00 % 0.00 %
Constituency seats 9
Votes 84,958 61,097 18,575 5,110 22,816 0 0
1st divisor 10 1 1 1 1 1 1
1st allocation 8,496 61,097 18,575 5,110 22,816 0 0
2nd divisor 10 2 1 1 1 1 1
2nd allocation 8,496 30,549 18,575 5,110 22,816 0 0
3rd divisor 10 3 1 1 1 1 1
3rd allocation 8,496 20,366 18,575 5,110 22,816 0 0
4th divisor 10 3 1 1 2 1 1
4th allocation 8,496 20,366 18,575 5,110 11,408 0 0
5th divisor 10 4 1 1 2 1 1
5th allocation 8,496 15,274 18,575 5,110 11,408 0 0
6th divisor 10 4 2 1 2 1 1
6th allocation 8,496 15,274 9,288 5,110 11,408 0 0
7th divisor 10 5 2 1 2 1 1
7th allocation 8,496 12,219 9,288 5,110 11,408 0 0
8th divisor 10 6 2 1 2 1 1
8th allocation 8,496 10,183 9,288 5,110 11,408 0 0
Party Candidate
1 Labour Anas Sarwar
2 Labour Johann Lamont
3 Green Patrick Harvie
4 Labour James Kelly
5 Conservative Adam Tomkins
6 Labour Pauline McNeill
7 Labour Bill Butler

Highlands and Islands

View full constituency and list results from this region

SNP Labour Conservative Lib Dem Green UKIP RISE
Vote share 49.27 % 12.27 % 17.20 % 11.84 % 9.42 % 0.00 % 0.00 %
Constituency seats 6 2
Votes 86,975 21,654 30,368 20,905 16,627 0 0
1st divisor 7 1 1 3 1 1 1
1st allocation 12,425 21,654 30,368 6,968 16,627 0 0
2nd divisor 7 1 2 3 1 1 1
2nd allocation 12,425 21,654 15,184 6,968 16,627 0 0
3rd divisor 7 2 2 3 1 1 1
3rd allocation 12,425 10,827 15,184 6,968 16,627 0 0
4th divisor 7 2 2 3 2 1 1
4th allocation 12,425 10,827 15,184 6,968 8,314 0 0
5th divisor 7 2 3 3 2 1 1
5th allocation 12,425 10,827 10,123 6,968 8,314 0 0
6th divisor 8 2 3 3 2 1 1
6th allocation 10,872 10,827 10,123 6,968 8,314 0 0
7th divisor 9 2 3 3 2 1 1
7th allocation 9,664 10,827 10,123 6,968 8,314 0 0
8th divisor 9 3 3 3 2 1 1
8th allocation 9,664 7,218 10,123 6,968 8,314 0 0
Party Candidate
1 Conservative Douglas Ross
2 Labour Rhoda Grant
3 Green John Finnie
4 Conservative Edward Mountain
5 SNP Maree Todd
6 SNP Laura Mitchell
7 Labour David Stewart

Lothian

View full constituency and list results from this region

SNP Labour Conservative Lib Dem Green UKIP RISE
Vote share 41.25 % 21.47 % 17.50 % 5.45 % 14.33 % 0.00 % 0.00 %
Constituency seats 9
Votes 113,421 59,016 48,108 14,997 39,398 0 0
1st divisor 10 1 1 1 1 1 1
1st allocation 11,342 59,016 48,108 14,997 39,398 0 0
2nd divisor 10 2 1 1 1 1 1
2nd allocation 11,342 29,508 48,108 14,997 39,398 0 0
3rd divisor 10 2 2 1 1 1 1
3rd allocation 11,342 29,508 24,054 14,997 39,398 0 0
4th divisor 10 2 2 1 2 1 1
4th allocation 11,342 29,508 24,054 14,997 19,699 0 0
5th divisor 10 3 2 1 2 1 1
5th allocation 11,342 19,672 24,054 14,997 19,699 0 0
6th divisor 10 3 3 1 2 1 1
6th allocation 11,342 19,672 16,036 14,997 19,699 0 0
7th divisor 10 3 3 1 3 1 1
7th allocation 11,342 19,672 16,036 14,997 13,133 0 0
8th divisor 10 4 3 1 3 1 1
8th allocation 11,342 14,754 16,036 14,997 13,133 0 0
Party Candidate
1 Labour Kezia Dugdale
2 Conservative Ruth Davidson
3 Green Alison Johnstone
4 Labour Neil Findlay
5 Conservative Miles Briggs
6 Green Andy Wightman
7 Labour Sarah Boyack

Mid Scotland and Fife

View full constituency and list results from this region

SNP Labour Conservative Lib Dem Green UKIP RISE
Vote share 45.70 % 20.71 % 20.35 % 5.57 % 7.66 % 0.00 % 0.00 %
Constituency seats 9
Votes 119,287 54,063 53,118 14,530 19,995 0 0
1st divisor 10 1 1 1 1 1 1
1st allocation 11,929 54,063 53,118 14,530 19,995 0 0
2nd divisor 10 2 1 1 1 1 1
2nd allocation 11,929 27,032 53,118 14,530 19,995 0 0
3rd divisor 10 2 2 1 1 1 1
3rd allocation 11,929 27,032 26,559 14,530 19,995 0 0
4th divisor 10 3 2 1 1 1 1
4th allocation 11,929 18,021 26,559 14,530 19,995 0 0
5th divisor 10 3 3 1 1 1 1
5th allocation 11,929 18,021 17,706 14,530 19,995 0 0
6th divisor 10 3 3 1 2 1 1
6th allocation 11,929 18,021 17,706 14,530 9,998 0 0
7th divisor 10 4 3 1 2 1 1
7th allocation 11,929 13,516 17,706 14,530 9,998 0 0
8th divisor 10 4 4 1 2 1 1
8th allocation 11,929 13,516 13,280 14,530 9,998 0 0
Party Candidate
1 Labour Alex Rowley
2 Conservative Murdo Fraser
3 Labour Claire Baker
4 Conservative Liz Smith
5 Green Mark Ruskell
6 Labour Thomas Docherty
7 Conservative Dean Lockhart

North East

View full constituency and list results from this region

SNP Labour Conservative Lib Dem Green UKIP RISE
Vote share 52.89 % 13.50 % 20.18 % 6.43 % 7.01 % 0.00 % 0.00 %
Constituency seats 10
Votes 143,880 36,720 54,900 17,488 19,066 0 0
1st divisor 11 1 1 1 1 1 1
1st allocation 13,080 36,720 54,900 17,488 19,066 0 0
2nd divisor 11 1 2 1 1 1 1
2nd allocation 13,080 36,720 27,450 17,488 19,066 0 0
3rd divisor 11 2 2 1 1 1 1
3rd allocation 13,080 18,360 27,450 17,488 19,066 0 0
4th divisor 11 2 3 1 1 1 1
4th allocation 13,080 18,360 18,300 17,488 19,066 0 0
5th divisor 11 2 3 1 2 1 1
5th allocation 13,080 18,360 18,300 17,488 9,533 0 0
6th divisor 11 3 3 1 2 1 1
6th allocation 13,080 12,240 18,300 17,488 9,533 0 0
7th divisor 11 3 4 1 2 1 1
7th allocation 13,080 12,240 13,725 17,488 9,533 0 0
8th divisor 11 3 4 2 2 1 1
8th allocation 13,080 12,240 13,725 8,744 9,533 0 0
Party Candidate
1 Conservative Alex Johnstone
2 Labour Jenny Marra
3 Conservative Alexander Burnett
4 Green Maggie Chapman
5 Labour Lewis MacDonald
6 Conservative Ross Thomson
7 Liberal Democrat Mike Rumbles

South

View full constituency and list results from this region

SNP Labour Conservative Lib Dem Green UKIP RISE
Vote share 40.96 % 20.71 % 27.76 % 5.09 % 5.48 % 0.00 % 0.00 %
Constituency seats 5 4
Votes 116,812 59,059 79,189 14,523 15,636 0 0
1st divisor 6 1 5 1 1 1 1
1st allocation 19,469 59,059 15,838 14,523 15,636 0 0
2nd divisor 6 2 5 1 1 1 1
2nd allocation 19,469 29,530 15,838 14,523 15,636 0 0
3rd divisor 6 3 5 1 1 1 1
3rd allocation 19,469 19,686 15,838 14,523 15,636 0 0
4th divisor 6 4 5 1 1 1 1
4th allocation 19,469 14,765 15,838 14,523 15,636 0 0
5th divisor 7 4 5 1 1 1 1
5th allocation 16,687 14,765 15,838 14,523 15,636 0 0
6th divisor 8 4 5 1 1 1 1
6th allocation 14,602 14,765 15,838 14,523 15,636 0 0
7th divisor 8 4 6 1 1 1 1
7th allocation 14,602 14,765 13,198 14,523 15,636 0 0
8th divisor 8 4 6 1 2 1 1
8th allocation 14,602 14,765 13,198 14,523 7,818 0 0
Party Candidate
1 Labour Iain Gray
2 Labour Claudia Beamish
3 Labour Colin Smyth
4 SNP Joan McAlpine
5 SNP Emma Harper
6 Conservative Rachael Hamilton
7 Green Sarah Beattie-Smith

West

View full constituency and list results from this region

SNP Labour Conservative Lib Dem Green UKIP RISE
Vote share 43.77 % 28.25 % 19.14 % 3.21 % 5.63 % 0.00 % 0.00 %
Constituency seats 9 1
Votes 119,915 77,410 52,444 8,801 15,415 0 0
1st divisor 10 1 2 1 1 1 1
1st allocation 11,992 77,410 26,222 8,801 15,415 0 0
2nd divisor 10 2 2 1 1 1 1
2nd allocation 11,992 38,705 26,222 8,801 15,415 0 0
3rd divisor 10 3 2 1 1 1 1
3rd allocation 11,992 25,803 26,222 8,801 15,415 0 0
4th divisor 10 3 3 1 1 1 1
4th allocation 11,992 25,803 17,481 8,801 15,415 0 0
5th divisor 10 4 3 1 1 1 1
5th allocation 11,992 19,353 17,481 8,801 15,415 0 0
6th divisor 10 5 3 1 1 1 1
6th allocation 11,992 15,482 17,481 8,801 15,415 0 0
7th divisor 10 5 4 1 1 1 1
7th allocation 11,992 15,482 13,111 8,801 15,415 0 0
8th divisor 10 6 4 1 1 1 1
8th allocation 11,992 12,902 13,111 8,801 15,415 0 0
Party Candidate
1 Labour Jackie Baillie
2 Labour Neil Bibby
3 Conservative Jamie Greene
4 Labour Mary Fee
5 Labour Ken Macintosh
6 Conservative Maurice Golden
7 Labour Johanna Baxter